MIÉRT KERGETI A KUTYA A FARKÁT?

Kölyökkorban szórakoztató, és nem is szembetűnő, ha a négylábú gyakran lohol a farka után. Mozgásába beleszédülve elesik, nagyot gurul a földön, majd alszik egy kicsit. Hiszen a farok kergetés fárasztó móka. Gondoljuk, majd kinövi, nem lesz ilyen bolondos…

De mi a helyzet akkor, ha nem növi ki, ha komoly felnőtt kutyaként is szórakozottan kapkodja a farka végét? Ekkor már nem is olyan nevetséges a dolog. Inkább elborzasztja a gazdikat, hogy mi lehet a kedvenc baja, hol romlott el a nevelés, vagy miben hibádzik a tartás?

A farok kergetésének számos oka lehet. Fakadhat unalomból, figyelemhiányból, kényszerből, de lehet akár genetikai eredetű is. A legrosszabbra is gondolni kell, ugyanis az is előfordulhat, hogy betegség eredetű a probléma.

Gyakran előfordul, hogy a kutyák unalmukban kergetik a farkukat. Ez leköti őket egy időre, és valamennyi felesleges energiát is el tudnak égetni vele. Főleg a kölyköknél jellemző, akiknek még nem sikerült realizálni, hogy a farkuk is a testükhöz tartozik. Az esetek többségében a kor előrehaladtával eltűnik ez a fajta tevékenység a kutyák életéből.

Akkor is forgásba kezdhet az eb, ha a gazdi figyelmére vágyik. De honnan ered a gondolat, hogy meg is kapja? Az emberek első reakciója arra, ha a kutya kergeti a farkát a magas hang, helyeslés, és a dicséret. Mindenki cukinak tartja a magát produkáló ebet, az okos négylábú pedig megjegyzi, hogy az bizony jó amit csinál, dicséretet kap érte, és figyelmet. Tehát miért ne tenné ezt bármikor, ha szükségét látja?

genetika is közbeszól. Meglepő, de néhány kutyafajtánál gyakran tapasztalják, hogy nem növi ki a kölyökkori játékot, sőt felnőttként ugyanolyan odaadással űzi. Ilyen például a németjuhász, és a legtöbb terrier. Ez a fajta pótcselekvés főleg hosszú időt bezártságban, séta nélkül töltő ebeknél fordul elő.

Néhány kutya kényszeresen kergeti a farkát. Ez zavartságra, pszichés problémákra, szorongásra, vagy korábbi traumára utalhat, amit még nem sikerült feldolgoznia.

Ha az figyelhető meg, hogy a kutya idegesen igyekszik megragadni a farkát, ha eléri, rág még rajta néhányat, szőrt tép ki, vagy a falnak támaszkodva vakarja, akkor fel kell merülnie a betegség kérdésének. Gondolnunk kell az élősködők, férgek, legyek, vagy bolhák lehetőségére, valamint komolyabb idegrendszeri és hormonális problémákra is. A betegek többsége magas koleszterolszintet mutat, ami befolyást gyakorol a hormontermelésre, így közvetetten az agy működésére is. Ez hatással van az általános állapotra, hangulatra és viselkedésre.

Ha ilyet tapasztalunk, forduljunk minél előbb állatorvoshoz. A magas koleszterolszint egy egyszerű vérvizsgálattal kimutatható. Oka lehet cukorbetegség, hasnyálmirigy gyulladás, vagy pajzsmirigy rendellenesség. A megelőzésben segíthet, ha nem etetjük az ebet konyhai maradékkal, ugyanis ennek összetevői nem feltétlenül egyeznek meg a kutyák igényeivel. Ha nem vagyunk biztosak a dolgunkban, vagy nincs energiánk a vacsora összeállításával foglalkozni, etessünk inkább prémium minőségű táppal. Ebben garantáltan minden a megfelelő arányban van jelen, így a helytelen táplálás nem okozhat gondot. Ne engedjük elhízni az ebet!

Ha betartjuk a diétát, és ügyelünk kedvencünk egészségére, akkor semmi nem szabhat gátat egy önfeledt farok kergetésnek. Ésszerű keretek között igen mulatságos elfoglaltság, és kutyánk is elfárad tőle.

Forrás: kutyabarathelyek.hu

A prémium minőségű kutyatápokért keresse fel webáruházunk kiváló Trovet, vagy Brit Care kutyatápválasztékát!