Így készíts hűsítő nyári csemegéket kutyádnak

A meleg nyári hónapokban fokozottan kell figyelni kutyáinkra. A hőség jóval nagyobb terhet jelent szervezetük számára, mint az emberekére. Kizárólag lihegéssel tudnak hőt leadni, így viszonylag hamar képes a szervezet túlmelegedni. Amikor pedig már nem tudja lihegéssel hatékonyan szabályozni a hőháztartását, hőguta vagy hősokk állhat be. Ezek pedig súlyos, életveszélyes állapothoz vezetnek. A hőguta megelőzéséről és jeleiről korábban már részletesen írtunk ebben a cikkünkben.

A nyári hőségben tehát minden eszközt és lehetőséget be kell vetni, hogy kutyánknak ne legyen túl melege. A külső hűsítő megoldások mellett finom nyári csemegékkel is érdemes készülni. Azon kívül, hogy hűsítik a kutya szájüregét, finomak és nagyon jól is esnek kedvencünknek a nyári melegben. Éppúgy, mint nekünk egy finom fagyi vagy jégkrém. Nem mindegy azonban, hogy milyen összetevőkből készítész nyári jutalomfalatot és milyen gyakran adod a kutyának. Cikkünkben egyszerűen elkészíthető, biztonságosan adható és ínycsiklandó nyári kutyacsemegéket gyűjtöttünk össze.

Alapszabály, hogy a fagyasztott finomságokat mindig hagyd állni szobahőmérsékleten pár percet. Csak ezután add oda kutyádnak, amikor már egy picit puhább, de még nem olvadt meg. Az ínynek és a fogaknak ugyanis a kőkemény mélyhűtött falatok nem tesznek jót. Fokozottan igaz ez az idősebb vagy kölyökkutyákra.

Nyári jutalomfalat kutyáknak

A legegyszerűbb módja a nyári hűsítő falatok készítésének egyszerűen a lefagyasztás. Szinte bármit lefagyaszthatsz amit egyébként is adni szoktál kedvencednek. A puha jutalomfalatoktól kezdve az otthon található finomságokon át a tápszem fagyasztásával is érdemes megpróbálkozni. A banán, répa, főtt hús, áfonyaszemek és akár a görögdinnye darabok is kiválóan működnek lehűtve. A kutya nemcsak az ízét szereti ezeknek a finomságoknak, de sokkal tovább el tud vele bíbelődni, ha le van fagyasztva. Ha nagyobb darabot adunk neki, azt képes jó sokáig nyalogatni, ízlelgetni. Ez pedig boldogsággal tölti el a kutyákat, elfoglaltságot kapnak, mindeközben pedig hűsítjük is őket a melegben.

Hűsítő falatok készítése kutyáknak

Az egyszerű fagyasztáson túl azonban könnyedén készíthetünk picivel összetettebb, változatosabb hűsítő csemegét kutyánknak. A húsleves alapú hideg falatokat például úgy tudod variálni, ahogy csak akarod. A lényeg, hogy egy adag húslevest fagyassz le jégkocka készítő formába. Magában is nagyszerű nyalogatnivaló a kutyáknak, de ezt lényegében bármilyen egyéb egészséges összetevővel kiegészítheted. Rakhatsz bele apróra vágott répát, zöldséget, vagy pici főtt húsdarabokat. Friss petrezselyemmel is feldobhatod a húsleves csemegét, kutyád garantáltan odáig lesz érte. Fontos, hogy akkora falatokat készíts, amit kutyád nem tud egyben lenyelni. Ha kedvenced túl mohó és félő, hogy egyben lenyeli a falatot, óvatosan add neki. Fogd a kezedben, amíg nyalogatja, vagy olyan tálba helyezd, ahonnan nem tudja egyben kivenni és rágás nélkül lenyelni.

Édes hűsítő falatokat is készíthetsz egyszerűen. Ehhez csak fagyasztott gyümölcsre és egy kis natúr joghurtra van szükséged. A gyümölcsöket pürésítsd egy mixerben és add hozzá a joghurtot. A kész masszát ugyanúgy jégkocka készítő tálkában, vagy kis poharakban helyezheted el. Fontos tisztában lenni azzal, hogy bizonyos gyümölcsök nem egészségesek a kutyák számára. Sőt akár kimondottan károsak lehetnek a szervezetükre. Ezért nem mindegy, milyen gyümölcsből készíted a joghurtos finomságot.

Milyen gyümölcsöt ehet a kutya

Az alábbi gyümölcsök kimondottan egészségesek a kutyák számára, ezért nyugodtan adhatod kedvencednek. A hűtött, fagyasztott finomságokat is ezekből készítsd el. Cukortartalmuk miatt azonban vigyázzunk a mennyiségre. Alapszabály továbbá, hogy a magokat minden gyümölcsből távolítsuk el, mielőtt kutyánknak adjuk.

Első számú kedvencünk az alma, hiszen könnyen elérhető és beszerezhető, egészséges és finom. A legtöbb kutya is így gondolja és szerencsére számukra is rengeteg jótékony összetevőt tartalmaz. Alacsony a fehérje-és zsírtartalma, emiatt kiváló jutalomfalat. Rengeteg A-vitamint és C-vitamint, valamint K-vitamint és pektint is tartalmaz. Ez utóbbi pedig egy olyan rost, mely tisztítja a fogakat és a beleket. Mindemellett az alma javítja az emésztést és a tápanyag felszívódást.

A banán szintén könnyedén beszerezhető és talán még több kutya szereti, mint az almát. A banán cukortartalma igen magas, ezért ebből a gyümölcsből tényleg csak kis mennyiséget adjunk kutyánknak. Azt viszont akár minden nap! Alacsony a zsírtartalma, viszont sok C-vitamint, káliumot és magnéziumot tartalmaz. Mindemellett szintén jót tesz az emésztésnek magas rosttartalma miatt. A kálium kitűnő energiaforrás, a banán pedig rendkívül gazdag káliumban. Ez nemcsak az izmok működésére, de a vesére is jó hatással van.

Az eper és az áfonya is nyugodtan adható a kutyáknak. Az eper gazdag folsavban, káliumban és növényi rostokban. Ezen kívül C-vitamint és magnéziumot is tartalmaz. Az eperben található egyik enzimnek még fogfehérítő hatása is van. Az áfonya rendkívül magas antioxidáns tartalma közismert. Ezáltal biztosít védelmet a szabad gyökök által okozott problémákkal szemben. Nemcsak a testnek, hanem az agynak is kiváló tápanyagforrás. Vizsgálatok bizonyítják, hogy javítja az idősödő kutyák kognitív teljesítményét. Az áfonya mindemellett az immunrendszert is erősíti.

Görögdinnyét adhatok a kutyának?

A nyár sláger gyümölcse egyértelműen a görögdinnye. De vajon jót tesz a kutyáknak? A görögdinnye kifejezetten egészséges a kutyáknak, rendkívül magas víztartalma miatt kiválóan hidratál is. Kevés telített zsírsavat és koleszterint tartalmaz. Ezen kívül gazdag káliumban, vitaminokban és ásványi anyagokban. Dinnyét tehát bármilyen formában adhatunk kutyusunknak. A héjával és a magokkal azonban óvatosan bánjunk. A héj szerkezete tömör és a kutyák számára emészthetetlen, szerencsétlen esetben fulladást is okozhat. A magok pedig bélelzáródást okozhatnak, ezért inkább távolítsuk el, mielőtt kutyánkat dinnyével kínáljuk.

Milyen zöldséget ehet a kutya?

A gyümölcsök után nézzük meg, milyen zöldségeket használhatunk fel hűsítő falatok készítéséhez. Ezeket párolva, vagy akár nyersen is adhatjuk kutyáinknak. Az édesburgonyát a legtöbb kutya szívesen fogyasztja kellemes íze miatt. Remek jutifalat alap, hiszen tele van kalciummal, folsavval, káliummal és vassal. Mindemellett A-vitamint, E-és C-vitamint valamint B1-és B6 vitaminokat is tartalmaz. Kiváló hatással van az emésztőrendszerre, segíti a tápanyagok felszívódását.

Könnyen beszerezhető és gazdaságosan felhasználható zöldség a sárgarépa, melyet szintén a legtöbb kutya kimondottan szeret. Kicsit édeskés íze és ropogós állaga remek kutyanasivá teszi. Tele van rosttal, káliummal és persze A-vitaminnal. Béta karotin tartalma a bőrre, a szőrzetre és a szemre is jótékony hatással van. Nem utolsó sorban a fogakat is tisztítja. Reszeld bele bátran a húsleves alapú mélyhűtött nasiba, kutyád imádni fogja!

Kiváló nyári csemege lehet még az uborka és a cukkini is. Ezeket elég csak a hűtőszekrénybe tenni felszeletelve és egy-két darabot adni jutalomfalatként. Az uborka kimondottan szuper falat hízékony vagy fogyókúrázó kutyáknak. Nem minden kutya szereti, de érdemes kipróbálni, hiszen nyáron magas víztartalma miatt hidratálja is kedvencünket.

Ehet a kutya fagyit?

A kérdésre nincs egyszerű igen vagy nem válasz. Minden attól függ, hogy milyen összetevője van a fagyinak. Sőt ezen túlmenően az összetevőkre is másként reagálhatnak a kutyák. Van, aki bírja a tejes ételeket, mások pedig egyszerűen nem. Akárcsak az embereknél. Mielőtt tehát emberi fogyasztásra készült fagyit adsz a kutyádnak, tájékozódj az összetevőkről. Amennyiben kakaó vagy csoki van benne, tilos a kutyának adni. Ha tudod, hogy kutyád nem bírja a tejtermékeket, csak vízalapú fagyival kínáld meg. Ami viszont a legfontosabb, az édesítőszer vagy cukor tartalom. Tilos például xilit tartalmú terméket adni a kutyának, ez az összetevő rendkívül mérgező számukra.

Mindent összevetve és mérlegelve, lehetőség szerint ne adj kutyádnak emberi fogyasztásra készült fagyaltot. Nem biztos, hogy az eladó pontosan tudja az összetevőket. Legjobb szándéka ellenére is lehet, hogy félretájékoztat. Egyszerűen nem éri meg a kockázatot. Készítsd el inkább kutyusodnak a cikkben szereplő bármelyik finomságot, ezekkel garantáltan jót teszel vele! Ha pedig tetszett a cikk és a hűsítő kutyacsemegék, oszd meg kutyás barátaiddal is.